ľudské duše ako patchworková deka…

Autor: Zuzka Kovalová | 4.6.2013 o 9:45 | Karma článku: 9,47 | Prečítané:  541x

Patchwork je textilná technika stará niekoľko tisícročí spočívajúca v zošívaní kúskov látok tak, aby vytvorili určitý vzor. Pravdepodobne bola známa už v Egypte. V rôznych obmenách ju nájdete takmer vo všetkých svetových kultúrach. Každý kút sveta, každé storočie patchwork niečim obohatilo, čo spôsobilo, že v súčasnej dobe existuje veľké množstvo techník a vzorov, ktoré majú svoju históriu. Crazy patchwork, babičkina záhrada či hracie kocky majú pravdepodobne korene v Anglicku. Bargello - ďalšia patchworková technika, dostala s veľkou pravdepodobnosťou svoje meno podľa paláca Bargello v talianskej Florencii. Seminola patchwork - vzormi vytvorených z pruhov si zdobili svoje oblečenie indiáni z kmeňa Seminola žijúci na Floride. Indiáni Molas z ostrova San Blas zošívali vrchnú časť ženských odevov z niekoľkých vrstiev látky, ktorú pre vytvorenie vzoru prestrihávali a prešívali - tak vznikla technika molas. V oblasti okolo Ste-Marie-aux-Mines sa zrodilo hnutie Amish, jeho prívrženci žijúci v niektorých štátoch USA vytvárajú i dnes svoje prekrásne deky typických farieb a vzorov podľa pravidiel starých viac ako 200 rokov. Najväčší rozmach dosiahol patchwork v USA, kde sa stal tradíci

Kiež by ľudské myšlienky a ľudia tvorili tak nádhernú symbiózu ako kusy látok, pozošívaných dohromady.Nik presne nevie, aký význam by mali dávať, len autor sám. Ale keď sa pozriete na nejakú patchworkovú deku, vaše oči (ak máte samozrejme patchwork radi) sa ocitnú vo vzorovo-farebnom opojení fantázie, zmyselnosti, hravosti, kreativity a zamýšľania sa nad tým, ako toto niekto krásne premyslel a spojil. Patchworková deka vo mne evokuje pár, pár ľudí, ktorí si spolu nažívajú ako tie rôzne kusy látky. Jediný rozdiel je pre mňa v tom, že túto Duševnú deku tvorili dvaja autori. Dvaja, ktorí si dali záležať na tom, aby vybrali kvalitné, spoločne ladiace kusy látok, ktoré budú nádherne dotvárať príjemno ako aj patchwork, keď sa na naň pozriete. Za takou patchworkovou dekou je ale veľa práce. Tak je to už aj medzi ľudmi, čo sa snúbia. Čo myslím tým vela práce? vysnívanie si deky – vysnívanie si spoločného života s niekým výber látok - výber partnera premyslenie si jednotlivých častí - premyslenie si jednotlivých vlastností návrh a približné špendlíkovanie – približné spolunažívanie a cibrenie spoločného života posledný dojem, ktorý vedie k zošitiu – posledný dojem, ktorý vedie … taktiež k zošitiu a hotovo, deka je na svete, manželstvo tiež, šup sa na ďaľšie male prikrývky. Neviem, či práve toto prirovnanie Patchworkovej deky k dvom dušiam je vhodné, ale je moje. Patchworkové možu byť rôzne veci. Prikrývky, šaty, nohavice, vankúše, hračky, závesy .............. mnoho mnoho mnoho výtvorov...ako v živote samotnom.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?